Menu
Google Translate
Google Search
Home Page

Broomfield Primary School

Governors

Governor Information

The Governing Body is the strategic decision-making body in the school. It has a crucial role in making sure every child gets the best possible education.

Governors come from all sections of the community, and all walks of life. They can be parents, staff at the school, residents in the locality or representatives of local churches or businesses.

The role of the governing board is a strategic one, its key functions are to:

  • set the aims and objectives for the school
  • set the target for achieving those aims and objectives
  • set the policies for achieving those aims and objectives
  • monitor and evaluate the progress the school is making towards achievement of its aims and objectives
  • be a source of challenge and support to the Headteacher (a critical friend)

The Governing Body devolves a lot of its work to two committees, the Resources Committee and the Curriculum. All key decisions are ratified by the Full Governing Body (FGB).

In addition, small specialists groups are formed to assess Headteacher performance, complaints, SEN and safeguarding, health and safety and exclusions.

You can contact the Governors by email governors@broomfield.essex.sch.uk

Ed Mayo
Chair of Governors
Co Opted Governor
Appointed by: FGB

Appointment date: 1/4/2015
Term expires: 31/3/2019
Member of:
Resources Committee
Curriculum Committee
Headteacher Performance Review Committee
Pupil Discipline Committee

Staff Discipline Committee

Dominic Demolder
Parent Governor
Appointed by: Parents

Appointment date:20/10/2014
Term expires: 19/10/2018
Vice Chair of Governors

Chair of Resources Committee

Link Governor

Chris Cornish
Parent Governor
Appointed by: parents

Appointment date: 4/2/2016
Term expires: 03/2/2020
Vice Chair of Resources Committee

 

Peter Fairley

Co Opted Governor
Appointed by: FGB

Appointment date: 19/9/2016
Term expires: 18/9/2020
Member of:
Curriculum Committee
Pay Committee

Headteacher Performance Review Committee

Anita Kemp
LA Governor
Appointed by: ECC and FGB

Appointment date:17/5/2017
Term expires: 16/5/2021

Safe Guarding Governor

Member of:
Resources Committee

Anneli Tritton
Co Opted Governor
Appointed by: FGB

Appointment date: 18/11/2016
Term expires: 17/11/2020
Member of:
Curriculum Committee

Lynsey Wells
Parent Governor
Appointed by: Parents

Appointment date:6/11/2017
Term expires: 5/11/2021

SEN Governor
Chair of Pay Committee

Member of:
Curriculum Committee

 

Andrew Coyle
Parent Governor
Appointed by: Parents

Appointment date: 6/11/2017
Term expires: 5/11/2021

Member of:

Resources Committee

Heather Shelley
Head Teacher, Ex-Officio

All Committees
 

Ali Few

Co Opted Governor
Deputy Head Teacher
Member of:

Resources Committee

Curriculum Committee

Helen Mennie
Staff Governor

Appointed by: Staff

Appointment date:6/9/2015
Term expires: 5/9/2019

Member of:
Curriculum Committee

John Aldridge
Associate Member
Appointed by: FGB

Appointment date: 22/3/2016
Term expires: 21/3/2020
No voting rights

Laura Cranfield
Parent Governor
Appointed by:Parents

Appointment date:18/1/2017

Resigned: 1/11/2017
Member of:
Curriculum Committee

Hilary Ellwood
Parent Governor
Appointed by:Parents

Appointment date: 20/10/2014
Resigned: 14/3/2017
Member of: Resources Committee

 

Vicki Karas
LA Governor
Appointed by:ECC and FGB

Appointment date:19/9/2016

Resigned: 18/4/2017
Member of:
Resources Committee

Hannah Tippler
Parent Governor
Appointed by:Parents

Appointment date:2/11/2013

Resigned: 1/11/2017

Safeguarding Governor
Member of:
Curriculum Committee

Mary Whitford
Partnership Governor
Appointed by: FGB

Appointment date:20/12/2015

Resigned: 31/8/2017
Vice Chair of Governors

Chair of Curriculum Committee

 

As learners we are: Ready Reflective Resilient Resourceful Respectful Responsible
Top